YEDİ İRANLI HACKİNG İLE SUÇLANDI

The Atlantic dergisinin 24 Mart 2016 tarihli haberine göre New York’ta yerleşik finansal kuruluşlara yönelik siber saldırı gerçekleştiren 7 İranlı bilgisayar korsanı hakkında dava açıldı.

Zararlı yazılımlarla ele geçirdikleri bilgisayarları kullanarak saldırdıkları finansal kuruluşların sunucularını kilitleyen korsanların, on milyonlarca dolar zarara sebep oldukları ifade edilen haberde, ABD hükümetinin yeni bir yaklaşım geliştirdiği, bundan sonra tespit edilen bilişim suçlularının “FBI En Çok Aranan Bilişim Suçluları (FBI Cyber Most Wanted)” listesi ile kamuoyuna duyurulacağı açıklandı.  Böylece korsanların diğer ülkeler ve kuruluşlarca da tanınması ve yöntemlerinin açıklanması ile sızma teşebbüslerine karşı önlem alınabilmesi amaçlanıyor.

FBI Cyber Most Wanted listesine aşağıdaki linkten ulaşabilir, şüpheli şahısları kurumunuz veri tabanınıza işleyebilirsiniz.

https://www.fbi.gov/wanted/cyber

Haberin detayı aşağıda verilmiştir.

 

YEDİ İRANLI HACKİNG İLE SUÇLANDI

Atlantik Günlük bülten

KAVEH WADDELL 24 Mart 2016 TEKNOLOJİ

 

Perşembe günü açıklanan belgelere göre New York’ta büyük jüri yedi İranlıyı,  New York eyaletindeki mali kuruluşlara aylardır yapılan siber saldırıları koordine etmek ve bilgisayar korsanlığı ile suçlama kararı aldı. Bu İranlıların biri ayrıca Manhattan'a bir saat uzaklıktaki bir barajın bazı kontrollerine yasadışı erişimde bulunmakla da suçlandı.

İddianameye göre yedi hacker, zararlı yazılımlar kullanarak geniş bir bilgisayar ağının kısmi kontrolünü ele geçirdiler ve çoğunlukla finans sektöründeki 46 farklı kuruluşun bilgisayar sistemlerine hizmet reddi (denial of service) saldırısı başlattılar. (Genellikle sahiplerinin bilgisi olmadan ele geçirilen bilgisayarlardan oluşturulan bir ağın birlikte çalıştırılarak bir hedefe saldırmak için kullanılmasına botnet adı verillir ve denial-of-service saldırısı da bir hedef sunucuyu arıza verecek noktaya gelene kadar veri ile yükleyerek yapılır.)

Hükümet sözcüleri, hedef sunucuları aşırı veri ile yükleyerek online bankacılık hizmetlerinin kesintiye uğratan saldırıların Eylül 2012'den beri sürdüğünü söyledi. İddianameye göre, saldırılar kurbanlarına on milyonlarca dolara mal oldu.

Saldırganlardan 34 yaşındaki Hamit Firoozi’nin ise, yukarıdakilere ek olarak Rye, New York'ta bir barajın sistemlerine girdiği de açıklandı. Firoozi’nin yaptığı saldırı barajın bazı fonksiyonlarının rutin bakımı nedeniyle geçici olarak devre dışı olması nedeniyle zarara sebep olmadı. Ancak saldırganın kontrolü ele alabilmiş olsaydı ne ölçüde zarara yol açabileceği bilinemiyor.

Suçlanan hacker'lardan üçü ITSecTeam adında bir İranlı güvenlik şirketi için, dördü ise Mersad adlı başka bir şirket için çalışıyorlar. İddialara göre, her iki şirketin de İran Devrim Muhafızları ile bağları var.

Hükümet yetkilileri yaptıkları duyurunun, hükümetin bilişim suçu faillerini kamuya açıklama şeklindeki "yeni yaklaşım"ının bir uzantısı olduğunu söylediler.

İranlılara yöneltilen suçlamalar, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı destekleyen Suriye Elektronik Ordusu adındaki hacker grubunun üç üyesine karşı Adalet Bakanlığınca yapılan benzer bilgisayar korsanlığı suçlamalarının birkaç gün arkasından gerçekleşti. Suriyeliler Amerikan özel şirketleri, medya kuruluşları ve devlet kurumlarının web siteleri ve Twitter hesaplarına ait giriş bilgilerini çalmak ve içeriklerini değiştirmekle suçlanmışlardı.

Hükümetin siber suçluları kamuoyuna ifşa uygulaması 2012 yılında Adalet Bakanlığının Halk Kurtuluş Ordusu içindeki beş Çinli hacker hakkındaki suçlamaları duyurmasıyla başladı. Bu kişiler FBI'ın  "En Çok Aranan Siber Suçlular" listesine yerleştirildi, bu hafta da korsanlıkla suçlanan üç Suriyelinin ikisi ve yedi İranlı da onlara katıldı.

Hükümet suçlamaların kamuya açıklanmasının, adı geçenler için hayatı zorlaştıracağını ve potansiyel saldırganları ürküterek FBI'ın en çok aranan listelerinden uzak durmalarını sağlayacağını umuyor.

"En Çok Aranan Siber Suçlular" listesinde  yer almalarını sağlasa da, İranlı hacker'ların  metotları -denial-of-service saldırısını koordine eden bir botnet- ne orijinal, ne de karmaşıktı. (Hükümet Firouzi'nin New York baraj sistemlerine erişmesinin nasıl mümkün olduğunu açıklamadı, ancak ön bilgiler hacker'ın tesiste bir hücresel modeme saldırdığını gösteriyor.)

Yedi İranlı en fazla 10 yıl hapis ve Firoozi ek bir beş yıl hapis mahkûmiyeti ile yüz yüze. Bir gün bir ABD mahkemesine çıkacakları varsayımıyla elbette- yedisi de İran'da ikamet ediyor.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Giriş
Giriş Yap
Yeni şifre gönder