VOLKSWAGEN DAVASINDA AVUKATLARA & MASRAFLARA 332,5 MİLYON USD ÖDENECEK

Volkswagen davasında avukatlara & masraflara 332,5 milyon USD ödenecek.

Reuters, Jessica Dye’ın haberine göre, Volkswagen’ın emisyon testlerinde kullandığı sahte yazılım sebebiyle, otomobil sahipleri tarafından açılan 10 milyar USD’lik tazminat davasında, davacı avukatlarına 332.5 milyon USD ücret ve masraf ödenmesi söz konusu olabilecek.

Kaliforniya federal mahkemesinde görülmekte olan davada Volkswagen ve davacı taraf avukatlarının ne kadar ödeneceği konusunda henüz bir anlaşmaya ulaşmadıkları, ancak Haziran ayında yapılan ve sadece 2,0 litre motorları kapsayan anlaşmaya göre Volkswagen’ın makul bir ücret ve masraf ödemesine razı olduğu bilgisi yer almakta.

Avukatların dosyada yer alan açıklamasına göre, avukatlık ücreti olarak 324 milyon USD, diğer masraflar için ise 8,5 milyon USD olmak üzere toplamda en fazla 332,5 milyon USD talep edecekleri ifade ediliyor. Baş avukat Elizabeth Cabraser bu tutarın bu tür davalar için normalde alınan “anlaşma tutarının yaklaşık %25”i uygulamasının çok daha altında olduğunu ancak bu davanın olağan bir dava ve tazminat tutarının da olağan bir tutar olmaması sebebiyle, talebin de farklı olduğuna işaret ediyor. Muhtelif haberlerde yer alan bu davada avukatların ücretlerinin 3,5 milyar USD kadar olabileceği spekülasyonu da bu şekilde düzeltilmiş oluyor.

Konu hakkında nihai sonuç davaya bakan hakimin onayına tabi. Dava dosyasına göre ödenecek masraflar tazminat tutarının dışında tutulacak ve Volkswagen tarafından ayrıca ödenecek.

Volkswagen sözcüsü Jeannine Ginivan tarafından yapılan açıklamada da, her ne kadar nihai karar hakim tarafından verilecek ise de, şirketin “avukatların is yükünü karşılayacak makul bir tutarı” ödeme konusunda hemfikir olduğunu ifade edilmekte.

Dava hakkında nihai karar Ekim 2018’de verilecek.

Hatırlanacağı üzere bu dava geçen yıl Alman araç üreticisi Volkswagen tarafından araçlara gizlice yüklenen bir yazılımla düzenleyici otoritenin aldatılarak hava kirliliği ölçümlerinin aşıldığını itiraf etmesi ile ortaya çıkmış idi. Gizlice yüklenen yazılım ile yasal olarak izin verilen limitin 40 katına kadar aşım olmasına rağmen araçların emisyon testlerinden geçmesi sağlanmış idi.

Anlaşma kapsamında, 475.000 otomobil sahibi geri alımlara, kira feshi ve diğer tazminatlara hak kazanıyor.

Bu olay sebebiyle Volkswagen, ayrıca, çevresel iyileştirme için 4,7 milyar USD ödeyecek ve emisyonsuz araç teknolojisi geliştirmeye yatırım yapacak.

Anlaşma, 85.000 adet 3,0 litre motorlu araçlar için yapılmış olan talepleri kapsamıyor.

 
Ada İdil, Filiz İdil

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Giriş
Giriş Yap
Yeni şifre gönder